DARIUSZ PLASOTA

Urodzony w 1959 roku w Warszawie.

Tytuł magistra automatyki procesowej uzyskał na Politechnice Warszawskiej. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje takie nieprzystające do siebie zajęcia, jak prowadzenie redakcji, wprowadzanie piw Guiness w Polsce, prowadzenie Irish Pubu w Warszawie i firmy budowlanej w Holandii – by wymienić tylko kilka. Na ten moment jest aktywny na rynku nieruchomości oraz zajmuje się badaniami rynkowymi.

Jego pierwsza inspiracja artystyczna sięga 1978 roku, kiedy odwiedził Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Wtedy kupił pierwszy zestaw farb olejnych – woli nie ciągnąć  dalej tego wątku.

Jego proces dojrzewania zaowocował rozbudzeniem zainteresowania pastelami. Jego znajomość z tą techniką urwała się, gdy tylko odkrył barwny świat farb akrylowych. Wiernie stosuje je na płótnie i deskach malarskich do dziś.

W malarstwie figuratywnym interesują go aspekty życia na jego najniższym poziomie. Sytuacje, których wolelibyśmy nie zauważać lub przejść obok nich w najszybszym możliwym tempie.

Z drugiej strony jego abstrakcyjne prace – jak sam mówi – nie są w pełni abstrakcyjne. Zawsze jest w nich jakiś porządek, choć najwyraźniej trafia on tam bez względu na intencje malarza.

Nigdy jeszcze nie pokazywał publicznie swoich prac. Malował i przechowywał prace w kącie pokoju, który przekształcił w pracownię. Ponieważ zaczęło mu brakować miejsca na przechowywanie obrazów postanowił skonfrontować je z bezlitosną oceną innych osób. Stąd jego obecność tutaj.

Kiedy nie maluje ani nie pracuje, walczy na pięści z innymi członkami lokalnego klubu karate kyokushin. Jest dumny z tego, że ma czarny pas i że zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Mazowsza w Karate w 2023 roku.

Jego zainteresowania obejmują również metody matematyczne w zaawansowanej fizyce. Obejmuje to szczególną i ogólną teorię względności, a także mechanikę kwantową.

Mieszka w Warszawie, jest mężem i szczęśliwym dziadkiem dwóch uroczych dziewczynek i najlepszym przyjacielem małego pieska, który miał być yorkshire terrierem, ale okazał się czymś trzy razy większym.