Maria Silska

Born in Poznań. She celebrated 40 years of creative work in 2019. In 1990 she was one of the founders of ZAP. Maria practices easel painting. Landscapes, portraits and abstractions are the subjects that she most often pursues. She had several individual exhibitions and took part in several dozen group exhibitions. She actively participates in artistic activities, exhibitions and plein-airs. Maria was awarded the Cross of Merit by the President of the Republic of Poland and the Honorary Badge “For merits for the Wielkopolska Province”. Currently, she is the Secretary of the Poznań Branch of ZAP.

Maria Silska  urodzona w Poznaniu.W roku 2019 obchodziła 40-lecie pracy twórczej.

Uprawia malarstwo sztalugowe w różnych technikach. Pejzaże, portrety, abstrakcje, martwe natury to tematy, które najczęściej realizuje.

  1. Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego 28.04.2016
  2. Brązowy Krzyż Zasługi 07.2007 nadany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych na terenie kraju jak i zagranicą /Szwajcaria, Niemcy/.Miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Muzeach, Domach Kultury na terenie kraju oraz  w Berlinie, Hamburgu. Czynna artystycznie, co roku jej prace są kwalifikowane na różne przeglądy artystyczne i Biennale.

Jej pierwsze prace powstały w Domu Kultury ORBITA w Poznaniu. Należała do Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych, następnie do Stowarzyszenia DEDAL przy Dowództwie Wojsk Lotniczych w Poznaniu oraz do Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury. Należy również  do EKOARTU gdzie czynnie uczestniczy w wystawach i innych prezentacjach. Od 1990 roku członek Związku Artystów Plastyków. W 2020 roku zdobyła I miejsce w przeglądzie artystycznym „Leszczyńskie Konfrontacje”,

W roku 1990 była jedną z założycieli Związku Plastyków gdzie pełniła funkcję w-ce Prezesa Zarządu Krajowego. W 1991 roku Związek zmienił nazwę na Związek Artystów Plastyków gdzie pełniła funkcję w-ce Prezesa Oddziału Poznańskiego . Obecnie Pełni funkcję Sekretarza Oddziału Poznańskiego ZAP. W 2020 roku Związek Artystów Plastyków obchodził XXX-lecie działalności

Jest organizatorką plenerów oraz Kuratorem wielu wystaw. Aktywnie uczestniczy w działaniach Związku. Dzięki jej zaangażowaniu ZAP cały czas się rozwija poprzez integrowanie środowisk twórczych, organizację m.in. Salonu Wielkopolskiego. Dzięki jej otwartości na sztukę przyłączają do ZAP ciągle nowi artyści. Promuje sztukę swoją jak i innych artystów w mediach społecznościowych, bierze udział w licznych przeglądach artystycznych. Laureatka Salonu Wielkopolskiego. Otrzymywała nagrody i wyróżnienia podczas różnych wystaw. Jej prace kwalifikują się zawsze na wystawy organizowane przez inne grupy plastyczne np. ROBINSONADA. Aktywnie uczestniczy w warsztatach plastycznych, na których często kieruje pracami innych. Brała udział w organizowaniu warsztatów artystycznych podczas Dni Poznańskich Osiedli. Oddaje swoje prace na cele charytatywne. Dodała swój wkład w rozwój innych organizacji czy stowarzyszeń związanych ze sztuką. Czynnie bierze udział w organizowaniu akcji artystycznych i warsztatów dla mieszkańców mniejszych miast. W sierpniu 2021 współorganizowała trzy akcje artystyczne dla mieszkańców gminy Śmigiel  ( Urban Sketching, Warsztaty akwarelowe podczas dni Seniora, pokaz na żywo malarstwa olejnego przy śmigielskich wiatrakach). Od czterdziestu lat propaguje sztukę w województwie wielkopolskim przez czynny udział w integracji środowisk twórczych i organizacji eventów związanych ze sztuką. W latach 2015-2020 była mocno zaangażowana w organizacji wystaw razem z dyrekcją w klubie „Dom Trzeźwości” gdzie osoby przychodzące na terapię mogły również obcować ze sztuką. Mocno wspiera Związek Artystów plastyków poprzez prowadzenie stron Związku w mediach społecznościowych. Bardzo ceniona i lubiana w środowisku.